hd

 

 

Choroby serca

Start / Choroby serca

 


 

 

zawał serca diagram

 

zawał serca

Choroby serca – usługi kardiologa

Ogólne zasady leczenia chorób kardiologicznych

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” to stara, ale ciągle aktualna zasada, która tyczy się zarówno pacjentów neurologa, jak i kardiologa oraz innych specjalistów. Warto regularnie poddawać się okresowym badaniom lekarskim, aby zapobiec wystąpieniu schorzeń lub rozpoznać je w początkowym stadium. Równie ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia, o czym na każdym kroku informują różni specjaliści z kardiologiem na czele.

Dolegliwości

Jakiekolwiek dolegliwości z sercem to pierwszy sygnał do kontaktu z kardiologiem. Warto pamiętać, że im wcześniej kardiolog wykryje chorobę, tym większa jest szansa na jej wyleczenie. Na początku należy jednak zgłosić się do lekarza rodzinnego lub internisty. On zadecyduje o konsultacji ze specjalistą – bardzo istotna jest więc jego wstępna ocena stanu zdrowia. Następnie, jeżeli pierwszy lekarz uzna to za stosowne, należy zgłosić się do zaufanego kardiologa, który będzie w stanie nam pomóc i pod jego czujnym okiem poddać się odpowiedniej terapii. Czasami może zdarzyć się, że jedynym wyjściem z sytuacji jest leczenie zabiegowe. W takiej sytuacji nie ma na co czekać, gdyż dalszy postęp choroby może jedynie utrudnić kurację.

Konsultacja

W przypadku wątpliwości można skorzystać z opinii drugiego kardiologa. Warto jednak pamiętać, że częste zmiany lekarza prowadzą do bałaganu w leczeniu i nie przynoszą korzyści. Często stosuje się różne metody jednocześnie. Bardzo ważne jest, aby poinformować lekarza o wszystkich swoich dolegliwościach, chorobach, przyjmowanych lekach czy ewentualnej ciąży. Leczenie jednego schorzenia może źle wpływać na inne i między innymi może być szkodliwe dla nienarodzonego dziecka.

Warto jak najwięcej wiedzieć o swojej chorobie, bo wtedy można uzyskać najlepsze wyniki leczenia. Należy pytać lekarza o szczegóły, prosić o ulotki, broszury lub o polecenie książki poświęconej naszym problemom zdrowotnym. Na koniec warto podkreślić, że niestosowanie się do wszystkich zaleceń kardiologa może przekreślić powodzenie leczenia, a nawet zaszkodzić osobie leczonej.

 

 

 

footer