hd

 

 

Objawy

Start / Choroby serca / Objawy chorób serca

 


 

 

Duszność

Duszność jest określana jako uczucie braku powietrza lub/i trudności w oddychaniu. Duszności często towarzyszy przyśpieszenie i spłycenie oddechu. Pacjenci opisują duszność jako niemożność nabrania lub wypuszczenia powietrza, łatwe, szybkie męczenie się w czasie wysiłku („krótki oddech” czy „brak tchu”).Duszności występuje w schorzeniach układu oddechowego (astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozedma), układu krążenia (niewydolność serca, dławica piersiowa (wieńcówka), w niedokrwistości (anemia) a także w infekcjach i zatruciach. Jej pojawienie się powinno zawsze skłonić pacjenta do konsultacji lekarskiej i wykonania podstawowych badań lekarskich.

 

Kłujące bóle w klatce piersiowej


Kłujące bóle w klatce piersiowej są często zgłaszane w czasie wizyt u kardiologa. Najczęściej są umiejscowione w jednym, konkretnym miejscu. Mają charakter kłujący , przeszywający. Trwają najczęściej krótko, czasami dosłownie sekundę, powtarzając się wielokrotnie. Mogą być zależne od pozycji i ruchów ciała, nasilając się w konkretnej pozycji czy przy konkretnym ruchu. Czasami można też zaobserwować „bolesność uciskową” – tzn. nasilenie bólu przy uciśnięciu miejsca, w którym ból jest zlokalizowany. U osób młodych są to bóle najczęściej związane z urazem, przetrenowaniem czy przebytą infekcją. U starszych zwykle są to objawy choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa, objawy infekcji, w tym rozpoczynającego się półpaśca. Dolegliwości takie często są związane z nerwicą. Najczęstszą diagnozą jest tzw. neuralgia międzyżebrowa – a więc nerwoból, przypadłość zupełnie banalna, dobrze reagująca na leki przeciwbólowe.

Podsumowując, kłujące bóle w klatce piersiowej są najczęściej objawem niegroźnych zaburzeń takich jak: podrażnienie nerwu międzyżebrowego (neuralgia) czy nerwicy. Czasami jednak mogą świadczyć o poważnej chorobie. Dlatego powinien to ocenić lekarz w bezpośrednim badaniu chorego.

 

Bóle w klatce piersiowej - problem diagnostyczny


Bóle w klatce piesiowej są symptomem chorób układu krążenia (choroba niedokrwienna serca, zator tętnicy płucnej, tętniak rozwarstwiający aorty), układu pokarmowego (kamica pęcherzyka żółciowego, zapalenie trzustki, wrzody żołądka i zapalenie przełyku, przepuklina rozworu przełykowego), układu oddechowego (zapalenie płuc i opłucnej, nowotwory płuc. Bóle w klatce piersiowej choć często są objawem niegroźnych przypadłości, to zawsze powinny budzić niepokój u chorego i lekarza. Silne i nawracające bóle w klatce piesiowej z reguły wymagają diagnostyki.

Najczęstszą „sercową” przyczyną bólów jest choroba niedokrwienna serca. Typowe dla niej bóle w klatce piesiowej pojawiają się podczas wykonywania wysiłku (szybki spacer, chodzenie po schodach). Bóle te ustępują w ciągu kilku minut po zaprzestaniu wysiłku lub zażyciu nitrogliceryny. Bóle występują również w sytuacjach stresowych, w czasie posiłków, przy zmianie pogody, przy nagłej zmianie temperatury otoczenia. Mają one charakter tępy, rozpierający, rozrywający, ściskający, duszący, palący, rwący. Zlokalizowane są za mostkiem lub po lewej stronie klatki piersiowej (rzadko z prawej). Mogą promieniować (rozchodzić się) do lewego barku, ramienia, łokcia czy dłoni oraz do gardła, szczęki lub pleców. Zamiast bólu można również odczuwać duszność („skrócenie oddechu”) i uczucie ciężaru na klatce piersiowej. W niektórych przypadkach dolegliwości mają charakter nietypowy i trudno je rozpoznać.

UWAGA! Jeżeli Bóle w klatce piesiowej pojawiają się po raz pierwszy, są długotrwałe, silne, pojawiają się w spoczynku (bez wysiłku) i w nocy, to jest to bardzo niepokojący sygnał zagrożenia zawałem serca (potocznie zwanego atakiem serca). Jest to tzw. dławica piersiowa niestabilna (potocznie stan przedzawałowy, przedzawał). Dlatego każdy spoczynkowy ból w klatce piersiowej trwający ponad 10-15 minut powinien być traktowany jak zawał aż do wyjaśnienia wątpliwości.

 

Kołatanie serca (palpitacje, bicie serca)


Kołatanie serca (palpitacje) to uczucie nieprawidłowej pracy serca (której zwykle nie odczuwa się wcale). Kołatanie serca polega na uczuciu przyśpieszonej, mocnej pracy serca oraz na jej gwałtownym zwolnieniu lub nieregularności (zupełnie chaotyczny rytm, uczucie przeskakiwania, zatrzymywania się serca).

Kołatanie serca określane jako "bicie serca" czy palpitacje to bardzo częsta dolegliwość, występująca także u ludzi zdrowych. Kołatanie serca może się pojawić po mocnych używkach (kawa, papierosy, alkohol), pod wpływem silnych emocji i wysiłku, stresu. Kołatanie serca jest też częstym zjawiskiem w okresie menopauzy u kobiet (przekwitanie).

W stanach chorobowych kołatanie serca powodowane jest przyspieszeniem pracy serca lub arytmią w przebiegu choroby niedokrwiennej serca, wad zastawek serca, nadciśnienia tętniczego, nadczynności tarczycy, infekcji.

Aby stwierdzić czy odczuwane kołatanie serca związane jest z jego nieprawidłową pracą należy wykonać zapis EKG w czasie trwania dolegliwości. Wymaga to czasami cierpliwości i powtarzania badań gdy kołatanie serca występuje sporadycznie. Bardzo pomocny jest Holter EKG, w tym długoterminowy.

footer