hd

 

 

Specjalistyczne poradnie lekarskie

 

Start / Nasza oferta / Specjalistyczne poradnie lekarskie / Gastrolog i endoskopia

 

 


 

 

 

GASTROSKOPIA
również w bezpiecznym znieczuleniu ogólnym !!!! 

 

 

Panendoskopia jest najskuteczniejszą metodą diagnostyczną    dla oceny części przewodu pokarmowego – przełyku, żołądka lub dwunastnicy. W trakcie badania istnieje możliwość wykonania testu celem stwierdzenia obecności bakterii Helicobacter pylori odpowiedzialnej za powstawanie i nawrotowość wrzodów lub też pobranie materiału do badania histopatologicznego w przypadku stwierdzenia wrzodów żołądka, polipa lub innych zmian. Ma to zasadnicze znaczenie dla wyboru późniejszych metod leczenia. Badanie jest przeprowadzane w pozycji leżącej na lewym boku.  Po miejscowym znieczuleniu gardła za pomocą lignokainy w aerozolu lekarz zakłada między szczęki plastikowy ustnik (celem ochrony delikatnego instrumentu).  Następnie wprowadza do jamy ustnej i gardła fiberoskop średnicy około 1 centymetra, prosząc jednocześnie o wykonanie ruchu połykowego. Ten moment może być nieprzyjemny i wymaga współpracy z lekarzem wykonującym badanie. Złagodzenie nieprzyjemnych objawów występujących podczas badania ułatwia skupienie się na spokojnym, głębokim oddychaniu. Właściwy rytm oddechu sprawia, że badanie jest łatwiejsze do zniesienia dla pacjenta i pozwala lekarzowi na dokładniejsze zbadanie przewodu pokarmowego. Oglądanie wnętrza przewodu pokarmowego trwa zwykle kilka minut.

 

 

 

 

W efekcie badanie to, wbrew obiegowej opinii nie jest bolesne, jednak może powodować nieprzyjemne wrażenia objawiające odruchem wymiotnym. Osoby wrażliwe, źle znoszące interwencję medyczną mogą wykonać to badanie w znieczuleniu z udziałem anestezjologa.Instrument służący do badania jest poddany dekontaminacji. Z tego powodu zainfekowanie chorego w trakcie badania jest praktycznie niemożliwe. Wycinki błony śluzowej pobiera się sterylnymi szczypczykami, co również zabezpiecza przed zakażeniem.Powikłania panendoskopii zdarzają się niezwykle rzadko. Niekiedy może dojść do krwawienia, szczególnie po pobraniu wycinków. Bardzo rzadko dochodzi do objawów ze strony innych układów i narządów, jak zaostrzenie choroby wieńcowej, atak astmy lub padaczki.

 

gastroskopia

 

 

Gastroskopia przeprowadzana jest najczęściej w takich sytuacjach jak: przedłużający się ból górnej części jamy brzusznej, zaburzenia połykania, wymioty, nudności. Badanie to umożliwia wczesne wykrycie nowotworów i zmian zapalnych.

 

 

 

Badania dodatkowe  

 

Nie są konieczne (chyba, że lekarz zaleci inaczej)
Sposób przygotowania do badania
 

 

 • Na 8 godzin przed badaniem nie należy nic jeść. 
 • Na 4 godziny przed badaniem nie należy nic pić, palić papierosów, żuć gumy.
 • U pacjentów obciążonych ryzykiem, w tym u osób ze sztucznymi zastawkami serca, po przebytym zapaleniu wsierdzia, z protezą naczyniową lub ze znacznie obniżoną liczbą krwinek białych bezpośrednio przed badaniem może być niezbędne podanie antybiotyku. Decyzję o konieczności i sposobie podania antybiotyku podejmuje lekarz kierujący na badanie. 
 • Badanie nie może być wykonane bez pisemnej zgody pacjenta.. Przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe.  

 

Po badaniu  

 

 • Przez dwie godziny po badaniu nie należy jeść, pić oraz palić. 
 • Jeśli zastosowane były środki znieczulające i/lub nasenne przeciwwskazane jest prowadzenie pojazdów przez kilka godzin po badaniu.  

 

Badanie w znieczuleniu ogólnym – bezbolesne i bezstresowe  

 

Badanie można wykonać w znieczuleniu ogólnym. Po podaniu dożylnie środka usypiającego pacjent zasypia na około kilkanaście minut i budzi się po zakończeniu badania. Jest to płytkie znieczulenie, nie wymaga założenia rurki dotchawiczej.  Po zakończeniu badania można jeść dopiero od momentu wskazanego przez anestezjologa. Gdy badanie jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym, należy poprosić osobę towarzyszącą o odebranie ze szpitala po około 2 godzinach od momentu zgłoszenia się na badanie. Nie należy prowadzić pojazdów minimum 12 godzin po znieczuleniu.

 

 

 Kolonoskopia

Zalecamy wykonanie zabiegu w znieczuleniu ogólnym. 

 

Kolonoskopia to endoskopowe badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegające na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Podczas kolonoskopii wprowadzany jest specjalny wziernik zakończony kamerą umożliwiającą przesłanie obrazu na zewnątrz. 

 

Kolonoskopia przeprowadzana jest najczęściej w przypadku gdy lekarz podejrzewa u pacjenta zmiany chorobowe w obrębie jelita grubego, których objawami mogą być: krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, bóle brzucha, zmiany rytmu wypróżnień. Badanie zalecane jest także profilaktycznie u osób po 50 roku życia. W naszej Poradni  istnieje możliwość wykonania kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym. 

 

Przy użyciu dodatkowych instrumentów, podczas kolonoskopii istnieje możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego i wykonania zabiegów endoskopowych takich jak:

 

 • usuwanie polipów (polipektomia);
 • tamowanie krwawień z dolnego odcinka przewodu pokarmowego;
 • poszerzenie zwężeń jelitowych (np. po zabiegach operacyjnych);
 • w nieoperacyjnych nowotworach paliatywne zmniejszenie masy guza w celu uzyskania drożności dolnego odcinka przewodu pokarmowego.


 

Wskazania do przeprowadzenia kolonoskopii: 

 • badanie profilaktyczne raka jelita grubego;
 • polipy jelita grubego;
 • krwawienia z dolnego odcinka  przewodu pokarmowego;
 • zmiana rytmu wypróżnień (zaparcia, biegunki, ołówkowate stolce);
 • niedokrwistość z niedoboru żelaza;
 • uchyłki jelita grubego;
 • choroby zapalne jelit. 

 

Jak się przygotować do kolonoskopii? 

 

Odpowiednie przygotowania należy rozpocząć na 7 dni przed kolonoskopią: 

 • przerwać przyjmowanie preparatów żelaza;
 • osoby przyjmujące leki antyagregacyjne (hamujące czynność płytek) typu aspiryna, acard itp. – powinni przestać je przyjmować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który zlecił stosowanie w/w leków;
 • osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe typu sintrom, syncumar, acenocumarol – powinny koniecznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe w celu zmiany leków na heparynę niskocząsteczkową;
 • chorzy na cukrzycę oraz inne poważne choroby przewlekłe mogące wpływać na przygotowanie do badania muszą wcześniej skontaktować się ze swoim lekarzem, aby indywidualnie ustalić szczegółowy plan postępowania;
 • przerwać spożywanie owoców pestkowych, zwłaszcza z drobnymi pestkami (kiwi, truskawki, winogrona) oraz pieczywa z ziarnami, musli, siemienia, maku itp. Należy również unikać spożywania buraków czerwonych ( buraki fałszują kolor śluzówki jelita).

 

Na 3 dni przed badaniem kolonoskopii należy: 

 

 • nie spożywać posiłków stałych;
 • wskazana jest dieta płynna - dowolna ilość kawy, herbaty, wody, soków bez miąższu owocowego oraz zup bez warzyw i dodatków.

 

W dniu poprzedzającym badanie kolonoskopii: 

 

 • można zjeść jedynie śniadanie, bez napojów gazowanych i mleka;
 • około godziny 14. powinno rozpocząć się zasadnicze przygotowanie do badania kolonoskopii, czyli przyjmowanie preparatu FORTRANS (dostępny jedynie w aptekach, na receptę). Do przygotowania potrzebne jest 1 opakowanie (4 saszetki) preparatu. Każdą saszetkę Fortransu należy rozpuścić w 1 litrze wody niegazowanej (razem 4 litry) i wypić w ciągu 5 – 6 godzin. W celu poprawienia smaku roztworu można go schłodzić lub dodać sok z cytryny;
 • od momentu rozpoczęcia przyjmowania roztworu Fortransu nie można nic jeść, można natomiast pić wodę niegazowana lub herbatę. Reakcją organizmu na przyjmowanie roztworu będą liczne wypróżnienia, na koniec treścią płynną. 

 

Przebieg kolonoskopii krok po kroku 

 

Kolonoskopia jest badaniem z reguły dobrze tolerowanym przez pacjentów i rzadko powoduje silne dolegliwości bólowe. Przed badaniem należy przebrać się w odzież ochronną i położyć się na leżance do badań. Najczęściej stosowane jest ułożenie na lewym boku z podciągniętymi kolanami w kierunku brody, w czasie kolonoskopii może jednak zaistnieć konieczność zmiany pozycji ciała w celu lepszego uwidocznienia jelit. Lekarz ogląda najpierw okolicę odbytu (sprawdza, czy nie ma tam przetok, guzków krwawniczych, ropni),  smaruje żelem miejscowo znieczulającym, a następnie wykonuje badanie per rectum (badanie palcem przez odbyt). Badaniu kolonoskopii może towarzyszyć uczucie rozpierania, wzdęcia oraz skurczów w jamie brzusznej, dlatego też może być wykonane w znieczuleniu ogólnym dożylnym, co pozwoli lepiej znieść badanie. Powietrze, które jest wdmuchiwane do światła jelita, aby uwidocznić jego ściany i umożliwić przesuwanie endoskopu coraz dalej, może powodować uczucie dyskomfortu. Nie należy się  krępować, gdy gazy, bądź płyn wydostaje się w czasie badania przez odbyt, ponieważ jest to częsta sytuacja. Badanie kolonoskopii z reguły trwa od 15 do 40 minut. W niektórych przypadkach nie udaje się wprowadzić kolonoskopu do samego końca jelita grubego (tam, gdzie łączy się ono z jelitem cienkim). W takiej sytuacji lekarz może zlecić inne badania dodatkowe lub uznać, że wykonana niepełna kolonoskopia jest wystarczająca.

 

 

 


 


 


 

footer