hd

 

 

Model Creightona (CrMS)

Podstawa diagnostyki i leczenia w Naprotechnology.

CrMS jest system standaryzowanych obserwacji biomarkerów. Zwrócenie uwagi na biomarkery (a są to między innymi: śluz, obecność plamień, brudzeń i krwawienie) oraz rejestrowanie ich występowania na specjalnej karcie obserwacji pozwala dostrzec i wstępnie zdiagnozować istniejące nieprawidłowości, oraz podjąć dalszą ukierunkowaną diagnostykę i leczenie. 
Karta obserwacji Modelu Creightona stanowi bezcenne uzupełnienie wywiadu, dostarcza usystematyzowanych informacji, których uzyskanie w inny sposób jest bardzo trudne lub niemożliwe.

Obserwacje w systemie Modelu Creightona może prowadzić każda kobieta, począwszy od okresu dojrzewania, skończywszy na premenopauzie, dzięki czemu może lepiej poznać i zrozumieć swój cykl miesiączkowy. Prowadząc dokładną obserwację kobieta sama może zaobserwować zmiany zachodzące w cyklu miesiączkowym, a w razie niepokojących objawów potrafi z dokładnością przedstawić to lekarzowi, który podejmie konkretne działanie.
Model Creightona skierowany jest także do par małżeńskich, które chcą odłożyć poczęcie dziecka. Jest to metoda Naturalnego Planowania Rodziny, o bardzo wysokiej skuteczności (96,8 % wg Journal of Reproductive Medicine 1998). Dzięki stworzeniu systemu obiektywnej oceny wydzieliny śluzowej (ang. Mucus Cycle Score) i stosowaniu starannej obserwacji, kobieta wraz z mężem, może określić dni płodne i niepłodne w cyklu miesiączkowym i zgodnie z podjętą decyzją, odłożyć poczęcie dziecka. Obserwacje stosowane w metodzie pomimo swej precyzyjności nie są skomplikowane i nie wymagają dużej ilości pracy, a po krótkim czasie stają się zwykłą czynnością higieniczną każdej kobiety stosującej się do zaleceń instruktora.

Rycina przedstawia prawidłowy obraz cyklu (prawidłowy cykl śluzowy, występowanie dnia Peak, prawidłowa faza post-peak) wraz z odpowiednimi poziomami estrogenu i progesteronu

footer