Objawy chorób serca

VITALIS

Duszność

Jest to jedna ze zgłaszanych u kardiologa dolegliwości, określana jako uczucie braku powietrza lub problem z płynnym oddychaniem. Duszności naturalnie bardzo często towarzyszy gwałtowne przyspieszenie i spłycenie oddechu. Pacjenci u kardiologa najczęściej określają duszność jako dolegliwość, która uniemożliwia nabranie i wypuszczenie powietrza, bardzo szybkie męczenie się w czasie zwykłych, wykonywanych czynności („krótki oddech” lub „brak tchu”). Duszności są naturalnym następstwem dolegliwości układu oddechowego (w tym na przykład astmy i przewlekłego zapalenia oskrzeli), układu krążenia (w tym niewydolności serca, dławicy piersiowej), a także przy różnego rodzaju infekcjach i zatruciach. Pojawienie się duszności powinno być sygnałem alarmowym i skłaniać do konsultacji z kardiologiem, a także wykonania badań, które on nam zleci.

VITALIS

Kłujące bóle w klatce piersiowej

Kłujące bóle w klatce piersiowej są jednym z najczęściej zgłaszanych w czasie wizyt u kardiologa. Przeważająca liczba pacjentów u kardiologa skarży się na ból w tym samym miejscu i o takim samym charakterze – kłujący, przeszywający. Bóle trwają z reguły bardzo krótko, ale wielokrotnie się powtarzają. Często bardzo trudno sprecyzować, od czego te bóle są zależne. Zdarza się, że chodzi o pozycję czy ruch ciała i w konkretnym jego ułożeniu się nasilają. Niejeden kardiolog zapewne spotkał się także z „bolesnością uciskową”. Jest to sytuacja, w którym nasilenie bólu występuje przy naciśnięciu miejsca lokalizacji bólu.

U osób młodych są to bóle najczęściej związane z urazem, przetrenowaniem czy przebytą infekcją. U starszych zwykle są to objawy choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa, objawy infekcji, w tym rozpoczynającego się półpaśca. Dolegliwości takie często są związane z nerwicą. Najczęstszą diagnozą jest tzw. neuralgia międzyżebrowa – a więc nerwoból, przypadłość zupełnie banalna, dobrze reagująca na leki przeciwbólowe.

Podsumowując, kłujące bóle w klatce piersiowej są najczęściej objawem niegroźnych zaburzeń takich jak: podrażnienie nerwu międzyżebrowego (neuralgia) czy nerwicy. Czasami jednak mogą świadczyć o poważnej chorobie. Dlatego powinien to ocenić lekarz w bezpośrednim badaniu chorego.

VITALIS

Bóle w klatce piersiowej

Każdy uciążliwy ból pojawiający się w klatce piersiowej, to symptom chorób układu krążenia (mogą to być różne dolegliwości – choroba niedokrwienna serca, zator tętnicy płucnej, tętniak rozwarstwiający aorty), układu pokarmowego (kamica pęcherzyka żółciowego, zapalenie trzustki, wrzody żołądka i zapalenie przełyku, przepuklina rozworu przełykowego), a także oddechowego (na przykład zapalenie płuc i opłucnej) czy w poważniejszych przypadkach nowotwór płuc). W zależności od diagnozy lekarza pierwszego kontaktu należy się zgłosić do kardiologa, gastrologa lub innego specjalisty. Chociaż bóle w klatce piersiowej pojawiają się na przykład jako oznaka niegroźnych chorób, to powinniśmy być bardzo ostrożni. Bóle w klatce piersiowej wymagają wizyty u specjalisty.

Najczęstszą „sercową” przyczyną bólów jest choroba niedokrwienna serca. Typowe dla niej bóle w klatce piesiowej pojawiają się podczas wykonywania wysiłku (szybki spacer, chodzenie po schodach). Bóle te ustępują w ciągu kilku minut po zaprzestaniu wysiłku lub zażyciu nitrogliceryny. Bóle występują również w sytuacjach stresowych, w czasie posiłków, przy zmianie pogody, przy nagłej zmianie temperatury otoczenia. Mają one charakter tępy, rozpierający, rozrywający, ściskający, duszący, palący, rwący. Zlokalizowane są za mostkiem lub po lewej stronie klatki piersiowej (rzadko z prawej). Mogą promieniować (rozchodzić się) do lewego barku, ramienia, łokcia czy dłoni oraz do gardła, szczęki lub pleców. Zamiast bólu można również odczuwać duszność („skrócenie oddechu”) i uczucie ciężaru na klatce piersiowej. W niektórych przypadkach dolegliwości mają charakter nietypowy i trudno je rozpoznać.

UWAGA! Jeżeli Bóle w klatce piesiowej pojawiają się po raz pierwszy, są długotrwałe, silne, pojawiają się w spoczynku (bez wysiłku) i w nocy, to jest to bardzo niepokojący sygnał zagrożenia zawałem serca (potocznie zwanego atakiem serca). Jest to tzw. dławica piersiowa niestabilna (potocznie stan przedzawałowy, przedzawał). Dlatego każdy spoczynkowy ból w klatce piersiowej trwający ponad 10-15 minut powinien być traktowany jak zawał aż do wyjaśnienia wątpliwości.

VITALIS

Kołatanie serca

Kołatanie serca to sytuacja, w której czujemy nieprawidłowość pracy jednego z najważniejszych narządów w naszym ciele (zazwyczaj jakiekolwiek problemy są albo nieodczuwalne albo mało odczuwalne). Kołatanie serca to uczucie przyspieszonej, intensywnej albo zwolnionej lub nieregularnej pracy serca (to bardzo chaotyczny proces, bo może się opierać na przeskakiwaniu, zatrzymywaniu się bicia, itp.).

Wbrew pozorom kołatanie serca nie musi być od razu sygnałem do wymagającego leczenia u kardiologa. Chociaż jest to bardzo częsta dolegliwość, to zdarza się, że to po prostu skutek mocnych używek (kawa, papieros, alkohol), silnych emocji, wysiłku czy stresu. Warto zaznaczyć, że do kardiologa często z kołataniem serca zgłaszają się kobiety w okresie menopauzy.

W stanach chorobowych kołatanie serca powodowane jest przyspieszeniem pracy serca lub arytmią w przebiegu choroby niedokrwiennej serca, wad zastawek serca, nadciśnienia tętniczego, nadczynności tarczycy, infekcji.

Aby stwierdzić czy odczuwane kołatanie serca związane jest z jego nieprawidłową pracą należy wykonać zapis EKG w czasie trwania dolegliwości. Wymaga to czasami cierpliwości i powtarzania badań gdy kołatanie serca występuje sporadycznie. Bardzo pomocny jest Holter EKG, w tym długoterminowy.