Biopsja gruboigłowa

Biopsja gruboigłowa - guz piersi


Diagnostyka guza piersi

W Poradni Vitalis oferujemy szybką i rzetelną diagnostykę guzów piersi opartą na USG wykonane na wysokiej klasy aparacie Philips Affinity oraz ewentualnej biopsji gruboigłowej.
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem wśród kobiet i jedną z głównych przyczyn zgonów z powodu nowotworów złośliwych. W ramach diagnostyki raka sutka wykonujemy:
  • USG piersi,
  • cienkoigłową i gruboigłową biopsję piersi,
  • badanie histopatolgiczne.
Dzięki dużemu doświadczeniu, wysokiej klasy aparatom USG i ścisłej współpracy z histopatologiem gwarantujemy szybka diagnozę guzów piersi.

Informacje szczegółowe

Biopsja gruboigłowa prawie całkowicie wyparła biopsję cienkoigłową. W tej metodzie, igła do pobierania komórek ma większą średnicę i specjalną końcówkę, która pozwala na pobranie tkanek. Wykonuje się ją, aby wykluczyć podejrzenie choroby nowotworowej lub określić zaawansowanie. 

Przebieg badania

Biopsję gruboigłową poprzedza się znieczuleniem; pacjentka dostaje lidokainę. Zabieg jest małoinwazyjny, nie wymaga zakładania szwów, igła wprowadzana jest przez małe, 2-3 milimetrowe nacięcie skóry. Po zabiegu, pacjentka otrzymuje opatrunek i zalecenie, aby od 2 do 3 dni prowadzić oszczędny tryb życia. Powikłań w zasadzie nie ma, co najwyżej może pojawić się siniak w miejscu ukłucia lub loża, w której był guzek i która może napełnić się krwią. 

Nasi specjaliści

lek. med.

Tomasz Blachura

Punkt szczepień Covid-19

X