Biopsja cienkoigłowa

Biopsja cienkoigłowa

Oprócz tego, że możecie Państwo skorzystać u nas z pomocy kardiologa czy neurologa, to w poradni Vitalis istnieje możliwość wykonania profesjonalnej diagnostyki nowotworowej. Pozwala ona na diagnozę cytopatologiczną zmienionych przez chorobę tkanek w obrębie tarczycy, ślinianek i węzłów chłonnych.

Informacje szczegółowe

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa pod kontrolą USG to jedna z najmniej inwazyjnych metod brania odpowiedniego materiału cytologicznego. Polega na nakłuciu badanej części ciała cienką igłą, oczywiście pod stałą kontrolą na obrazie USG. Materiał pobrany w ten sposób pod mikroskopem ocenia cytopatolog. Metoda ta umożliwia szybką i trafną diagnozę zarówno nowotworów o przebiegu łagodnym, jak i złośliwym. Technika ta, oprócz małej inwazyjności, ma szereg innych zalet. Niewątpliwie jedną spośród nich jest możliwość uzyskania odpowiednio wyodrębnionego materiału (między innymi dzięki stałemu nadzorowaniu procesu przez obserwację obrazu USG) z guzów, które położone są głęboko wśród tkanek, w sposób, który nie wymaga ogólnego znieczulenia i pobierania całego wycinka.

Przebieg badania

Biopsja cienkoigłowa, rutynowo nie wymaga żadnych środków przeciwbólowych ani przed, ani po jej wykonaniu. W celu zlokalizowania odpowiedniego miejsca, do skóry przykładana jest sonda. Po odnalezieniu przez badającego podejrzanej zmiany na monitorze USG, lekarz wkłuwa cienką igłę (zazwyczaj posiada ona średnicę 0,4 – 0,7mm), jednocześnie cały czas śledząc to, co się dzieje na monitorze aparatury USG. Po przekłuciu skóry i w momencie dotarcia do zmiany, specjalista pobiera materiał komórkowy. Kiedy wyjmuje igłę, zakłada osobie badanej jałowy opatrunek.

Nasi specjaliści

dr n. med.

Jacek Pająk

Punkt szczepień Covid-19

X