EKG – opis badania

Badanie EKG + opis

EKG to podstawowe badanie wykonywane na polecenie kardiologa. Pozwala ono kardiologowi nie tylko na sprawdzenie rytmu pracy serca, ale także na wykrycie ewentualnych zaburzeń. Niestety nie jest to ten typ badania, który wskaże poważniejsze wady serca. W sytuacjach, kiedy EKG nie będzie wystarczające, lub kardiolog będzie miał uzasadnione obawy, może zlecić na przykład wykonanie badania echo serca czy też przeprowadzenie testu wysiłkowego. Przyjęło się, że EKG należy wykonywać co najmniej raz do roku, a Ci, którzy wybierają się na wizytę do kardiologa, powinni je wykonać przed wejściem do gabinetu.

Badanie EKG – co trzeba wiedzieć?

  • EKG nie jest badaniem doskonałym. Prawidłowy wynik EKG nie wyklucza choroby serca i odwrotnie, pozornie zły wynik EKG nie musi oznaczać choroby.
  • Nie należy wyrzucać starych EKG. Bardzo ważne jest porównywanie bieżących EKG z poprzednimi. Ułatwia to rozpoznanie i czasami pozwala uniknąć niepotrzebnej hospitalizacji. Chorzy na serce powinni zawsze nosić przy sobie ostatnie EKG, a pozostałe przechowywać w domu lub u lekarza.

Badanie EKG – przygotowanie

  • Badanie EKG nie wymaga specjalnego przygotowania.
  • U osób z mocno owłosioną klatką piersiową czasami konieczne jest częściowe zgolenie zarostu, aby elektrody trzymały się skóry.

Punkt szczepień Covid-19

X