Tilt test
Tilt test to specjalne badanie, które pomaga kardiologowi i neurologowi zdiagnozować, czy układ nerwowy i krążenie działa prawidłowo. Cały proces polega na ustaleniu czy zasłabnięcie i/lub utrata przytomności (zakładając, że nie dało się dostrzec innych objawów) były spowodowane chorobami układu krążenia czy nerwowego. Co ciekawe, kiedy badający stwierdzi taką zależność, to lepiej dla chorego – oznacza to bowiem, że nie ma żadnych poważnych chorób powodujących zasłabnięcia, a dalsze konsultacje z neurologiem lub kardiologiem nie są konieczne.
Kwalifikacja do badania
Do tego badania powinien pacjenta zakwalifikować lekarz internista lub kardiolog.
Badanie to nie jest wykonywane u wszystkich chorych z zasłabnięciami.
Kwalifikowanie opiera się na podstawie oceny dolegliwości chorego oraz wyników innych badań nieinwazyjnych.
Przygotowanie
- Przed badaniem należy być na czczo.
- Należy ustalić z lekarzem, czy nie trzeba odstawić jakichś lekarstw.
Przebieg badania
Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej na specjalnym ruchomym stole. Wcześniej zakłada się igłę do żyły (tzw. wenflon). Chorego przypina się do stołu pasami zabezpieczającymi. Pacjent ma ciągle sprawdzany zapis EKG oraz ciśnienie tętnicze i puls. Po zapisaniu wyjściowych parametrów stół pochyla się o około 80 stopni, naśladując pozycję stojącą. W tej pozycji utrzymuje się chorego od 5 do 30 minut. Jeśli nie wystąpi zasłabnięcie lub utrata przytomności, pochylanie powtarza się z użyciem leku dożylnego (isoprenaliny), który zwiększa czułość badania. Badanie trwa od 1 do 1,5 godziny. Zwolnienie do domu następuje zwykle tego samego dnia.
Powikłania badania
Jest to badanie bezpieczne. Może wystąpić oczekiwane zasłabnięcie czy utrata przytomności, co z pewnością nie jest przyjemne, lecz wykonanie testu jest niezbędne dla prawidłowego rozpoznania.