hd

 

 

 

 Badanie KTG (pełna nazwa badania tokardiotokografia) podobnie jak USG nie
wiąże się z żadnymi dolegliwościami. Co więcej, daje możliwość, by o dziecku dowiedzieć się czegoś więcej, by jego obecności doświadczyć, by je usłyszeć. Do aparatu KTG (kardiotokografu) podłącza się przyszłe mamy, które zgłaszają się do szpitala, gdy zaczyna się poród, ale także kobiety w ostatnich tygodniach ciąży. 

 

Dlaczego podczas KTG słucha się serca dziecka?

 

Aby dowiedzieć się, jak płód reaguje na skurcze. W tym celu na brzuch przyszłej mamy zakłada się dwa pasy wyposażone w czujniki – jeden analizuje czynność skurczową macicy, a drugi śledzi pracę serca dziecka. Dzięki obserwacji, jak dziecko radzi sobie ze skurczami, badanie KTG dostarcza ważnej informacji, w jakim stanie w ostatnim okresie ciąży lub w trakcie porodu jest dziecko. Wskazuje na to jego tętno. KTG wykrywa wszelkie wahnięcia tętna dziecka, które mogą świadczyć o spadku poziom tlenu we krwi.
 

 

Czy wahnięcia tętna płodu to coś złego?

 

Moga być one reakcją na skurcze macicy, ale również objawem niewydolności łożyska. Dochodzi do niej np. w wyniku ciąży przenoszonej, z powodu cukrzycy, na którą cierpi kobieta w ciąży lub problemów z wysokim ciśnieniem. Gdy KTGujawnia zaburzenia w pracy serca, które zagrażają życiu dziecka, zazwyczaj zapada decyzja o wykonaniu cesarskiego cięcia.

 

 

 

Skąd wiadomo, że dzieje się coś niedobrego?

 

Wynik badania KTG zawsze musi przeanalizować lekarz, który ocenia, w jakiej formie jest dziecko. Jeśli w gabinecie, do którego trafiłaś, znajduje się tradycyjny sprzęt do kardiotokografii, zebrane przez czujniki dane są przkazywane do aparatu, który drukuje je na pasku papieru. Nowoczesne urządzenie do badania KTG może przesyłać dane do komputera, a także rejestrować dodatkowe parametry, np. ciśnienie wewnątrzmaciczne czy EKG. Umożliwia też jednoczesne monitorowanie ciąży bliźniaczej.

 

footer