hd

 

 

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa pod kontrolą USG (BAC)

Diagnostyka nowotworowa

 

Oprócz tego, że możecie Państwo skorzystać u nas z pomocy kardiologa czy neurologa, to w poradni Vitalis istnieje możliwość wykonania profesjonalnej diagnostyki nowotworowej. Pozwala ona na diagnozę cytopatologiczną zmienionych przez chorobę tkanek w obrębie tarczycy, ślinianek i węzłów chłonnych.

 

Informacje szczegółowe

 

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa pod kontrolą USG to jedna z najmniej inwazyjnych metod brania odpowiedniego materiału cytologicznego. Polega na nakłuciu badanej części ciała cienką igłą, oczywiście pod stałą kontrolą na obrazie USG. Materiał pobrany w ten sposób pod mikroskopem ocenia cytopatolog. Metoda ta umożliwia szybką i trafną diagnozę zarówno nowotworów o przebiegu łagodnym, jak i złośliwym. Technika ta, oprócz małej inwazyjności, ma szereg innych zalet. Niewątpliwie jedną spośród nich jest możliwość uzyskania odpowiednio wyodrębnionego materiału (między innymi dzięki stałemu nadzorowaniu procesu przez obserwację obrazu USG) z guzów, które położone są głęboko wśród tkanek, w sposób, który nie wymaga ogólnego znieczulenia i pobierania całego wycinka.

 

Możliwe powikłania

Badanie na ogół jest bezpieczne. Bardzo rzadko może wystąpić krwiak w miejscu wkłucia (szczególnie przy zaburzeniach krzepnięcia).

Przed badaniem należy

  • §podpisać formularz zgody na badanie
  • §zgłosić się z posiadaną dokumentacją medyczną (poprzednie USG, wypisy ze szpitala, konsultacje, informacja o przyjmowanych lekach itp.)
  • §zgłosić skłonność do krwawień oraz alergię na zewnętrzne środki odkażające

Nie jest wymagane specjalne przygotowanie do badania.

Przebieg badania

Biopsja cienkoigłowa, rutynowo nie wymaga żadnych środków przeciwbólowych ani przed, ani po jej wykonaniu.

W celu zlokalizowania odpowiedniego miejsca, do skóry przykładana jest sonda. Po odnalezieniu przez badającego podejrzanej zmiany na monitorze USG, lekarz wkłuwa cienką igłę (zazwyczaj posiada ona średnicę 0,4 – 0,7mm), jednocześnie cały czas śledząc to, co się dzieje na monitorze aparatury USG. Po przekłuciu skóry i w momencie dotarcia do zmiany, specjalista pobiera materiał komórkowy. Kiedy wyjmuje igłę, zakłada osobie badanej jałowy opatrunek.

Czas trwania badania

 

Lokalizacja zmiany pod kontrolą USG oraz pobranie materiału komórkowego trwa kilka minut.

Postępowanie po badaniu

Aby zapobiec powstaniu krwiaka, można silnie ucisnąć założony w miejscu wkłucia jałowy opatrunek (przez 5 minut; przy zaburzeniach krzepnięcia 10 minut). Opatrunek można zdjąć po 15–30 minutach.

Badanie wykonuje dr n. med. Jacek Pająk – specjalista patomorfolog.

Cena : wykonanie biopsji wraz z ocenę cytologiczną - 130 pln

 

footer